What is the final “Theoretical Final Temperature? (a) Mass of the Calorimeter (t
ID: 636724 • Letter: W
Question
What is the final “Theoretical Final Temperature?
(a) Mass of the Calorimeter (two empty cups) in g: 3.6 g
(b) Mass of the cold water and the calorimeter in g: 70.30 g
(c) Calculated mass of the cold water in g [(b)-(a)]: 70.30-3.6=66.7 g
(d) Temp. of the Cold Water in C:9.32 °C
(e) Temp. of the Hot Water before mixing with the cold in C:54.14°C
(f) Mass of the Cold & hot water mixed AND the calorimeter in g: 181.6 g
(g) Calculated Mass of the Hot water in g [(f)-(b)]:181.6 - 66.7= 114.9 g
(h) Temperature of the mixed hot & cold water in C: 38.63 °C
(i) Calculated Heat Lost by the Hot Water
M=114.90 g
C= 4.18J/gC
? T = 38.63 °C – 54.14 °C = -15.51 °C.
Q= (114.90) (4.18J/gC) (-15.51°C.) = -7.5x 10^3J
(j) Calculated Heat Gained by the Cold Water in J
M=66.70 g
C= 4.18J/gC
? T = 38.63 °C – 9.32 °C = 29.31°C.
Q=(66.70) (4.18J/gC) (29.31°C.) = 8.2x 10^3J
What is the final “Theoretical Final Temperature?
Explanation / Answer
(i)Calculated Heat loss by hot water
M1= 114.90 g
C= 4.18 J/gC
?T1= -15.51
Q1= (114.90g) (4.18 J/gC) (-15.51 ) = -7.5 * 103 J (j) Calculated Heat gained by cold water in J
M2=66.70 g
C= 4.18 J/gC
?T2= 29.31
Q2= (66.70g) (4.18 J/gC) (29.31 ) = 8.2 * 103 J
Also,
?T= ?T1?T2
= (-15.51 – 29.31) °C
= -44.82°C
Therefore,
Theoretical Final Temperature= Temperature of mixture of hot and cold water + ?T
= [38.63 + (-44.82)] °C
= -6.19 °C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.