What is the expected rate of return Based upon the answer above what must the be
ID: 2796813 • Letter: W
Question
What is the expected rate of returnBased upon the answer above what must the beta be
Given the corporate tax rate what is the wacc
Assuming that the firm has a project that is expected to return (IRR) 10% should the firm take on the project?
Use the following information to answer the next six questions. Note, there are only two source of funds for the firm - debt and common stock. Debt: 10000 bonds outstanding, maturity in 7 years, periodic (six-month) yield s 490, annual coupon rate is 5% CS: One million shares outstanding, current market value is $20.00 per share, last annual dividend was $2.00 and the next dividend is expected to be $2.10 based upon the constant dividend growth model, the market risk premium is 7.0% and the risk-free rate is 3.5%
Explanation / Answer
Share price= nxt dividend/(k-g)
g=(2.1/2)-1
=5%
K=(nxt dividend/price)+g
=(2.1/20)+5%
=15.5%
Expected rate of return = Risk free+beta*market risk premium
15.5%=3.5%+(beta*7%)
beta=1.71
WACC=(wt of dent*cost of debt)+(wt of equity*cost of equity)
market value of debt can be found using pv formuale in excel
=pv(rate,nper,pmt,fv,type)
=pv(2%,14,(2.5%*10000*100),100000*100,0)
=7276094
market value of equity=20*10^6
After tax cost of debt=4%*(1-35%)=2.6%
Wt of debt=7276094/(72760940.27+(20*10^6))
=26.68%
Wt of equity=1-26.68%=73.32%
WACC+(26.68%*2.6%)+(73.32%*15.5%)
=12.06%
No it should not since the IRR is lesser than thw WACC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.