Print CalculatorPeriodic Table Question 20 of 22 correct University Scien ce Boo
ID: 635377 • Letter: P
Question
Print CalculatorPeriodic Table Question 20 of 22 correct University Scien ce Books presented by Sapling Leaming General Chemistry 4th Edition Phosphorus pentachloride decomposes according to the chemical equation K,-180 at 250° C A 0.388 mol sample of PCIs(g) is injected into an empty 4.80 L reaction vessel held at 250°C. Calculate the concentrations of PCls(g) and PCls(g) at equilibrium. Number PCI 0.08083 Number There is a hint available! View the hint by clicking on the bottom divider bar on the divider bar again to hide the hint Close O Previous Give Up & View Solution Check Answer NxtExplanation / Answer
Initial concentration of PCl5 = moles/Volume
= 0.388/4.80
= 0.08083 M
The reaction with ICE TABLE
PCl5 = PCl3 + Cl2
I 0.08083
C - x +x +x
E 0.0803-x x x
Equilibrium constant expression of the reaction
Kc = [Cl2] [PCl3] /[PCl5]
1.80 = [x] [x] /[0.0803-x]
1.80[0.0803-x] = [x] [x]
0.1455 - 1.80x - x2 = 0
x = 0.0775
At equilibrium
[PCl5] = 0.0803-x = 0.0803-0.0775 = 0.0028 M
[PCl3] = x = 0.0775 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.