Nitrogen gas (N2) reacts with hydrogen gas (H2) to form ammonia (NH3). At 200C i
ID: 633619 • Letter: N
Question
Nitrogen gas (N2) reacts with hydrogen gas (H2) to form ammonia (NH3). At 200C in a closed container. 1.00 atm of nitrogen gas is mixed with 2.00 atm of hydrogen gas. At equilibrium, the total pressure is 2.00 atm. Calculate the partial pressure of hydrogen gas at equilibrium, and calculate the Kp value for this reaction.
PLEASE be clear as you can about this! I already looked up many websites and I still DO NOT understand the formula! Please DO NOT simpify it! I want to understand everything as possible. Steps by steps would be awesome!
Thanks so much!
Explanation / Answer
N2 + 3H2--------->2NH3
1.0 2. 0 Initia l(pressure)
let x bar of hydrogen reacts then final pressure will be given as
1.0-x/3 2.0-x 2x/3 Final after reaction(pressure)
1.0-x/3 +2.0-x +2x/3 =2.0 adding partial pressure of all finally
on solving we get
x= 1.5
so pressure of H2= 0.5
and that of N2=0.5
and of N2H3= 1
so Kp= (1)^2/(0.5)^4
=16
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.