Nitrogen from a gaseous phase is to diffused into pure iron at 700 o C. If the s
ID: 2140898 • Letter: N
Question
Nitrogen from a gaseous phase is to diffused into pure iron at 700 oC. If the surface concentration is maintained at 0.10 wt. % N, what will the concentration 1.0 mm from the surface be after 10 hours? The diffusion coefficient for nitrogen in iron at 700 oC is 2.5 X 10 -11 m2/s
What is the Co if nitrogen
0.0% wt % N
0.10 wt % N
80 % wt % N
Explanation / Answer
This is a time-varying problem, so we need Fick's second law. Since the question involves diffusion into a semi-infinite slab, we can use the error function solution,
So Cx/Cs = 1 - 0.544 = 0.456
=0.1 wt%
So Cx = 0.1 = 0.1% by weight nitrogen.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.