1.) The heat of fusion, ?Hfus, of ethanol (C2H5OH) is 4.9 kJ/mol. The heat of su
ID: 630806 • Letter: 1
Question
1.) The heat of fusion, ?Hfus, of ethanol (C2H5OH) is 4.9 kJ/mol. The heat of sublimation of ethanol, for the process C2H5OH(s) ? C2H5OH(g) , is 43.5 kJ/mol. What is the heat of vaporization of ethanol? Report your answer in units of kJ/mol 2.) The heats of reaction for the following combustion reactions were determined experimentally: C2H4(g) + 3 O2(g) ? 2 CO2(g) + 2 H2O(?) ?H = -1411.1 kJ C2H5OH(?) + 3 O2(g) ? 2 CO2(g) + 3 H2O(?) ?H = -1367.5 kJ Considerig the above reactions, what is the heat of reaction for the synthesis of thanol from ethylene and water: C2H4 + H2O(?) ? C2H5OH(?) ?H = ?Explanation / Answer
FOLLOW THIS Q = mcDeltaT Q = m(heat of vaporization) You are taking liquid ethanol up to the boiling point. Two steps - liquid to boiling point then vaporize. Q = (21.9 g)(2.44J/Kelvin g)(351.3-288 K) = 3382.5 J Q = (21.9 g)(mol/46g)(38.56 kJ/mol) = 18.36 kJ = 18360 J add the two 21742.5 J or 21.742 kJ
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.