You are reacting 12.80 grams of Maleic Anhydride with 15 mL of Furan. The Yield
ID: 630793 • Letter: Y
Question
You are reacting 12.80 grams of Maleic Anhydride with 15 mL of Furan. The Yield of the reaction turns out to be 55%. How much endo-adduct is obtained, in moles! Density of Furan is 1.2 grams / milliLiter, the molecular masses are needed and you are responsible for calculating them!Explanation / Answer
molecular mass of Maleic Anhydride(C4H2O3)=4*12+2*1+3*16=98.hence,number of moles=12.80/98=0.13........density of furan is given to be 1.2g/mL => amount of furan in 15mL=15*1.2=18g....molecular mass of furan(C4H4O)=4*12+4*1+1*16=68...hence,number of moles of furan=0.26......since , the yeild is 55% and endo-adduct is the predicted kinetic product .....therefore amount of endo-adduct obtained =0.55*0.13=0.0715 moles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.