You mix 215.0 gallons of a mixture containing 12.00 wt% NaCI (sodium chloride) a
ID: 630314 • Letter: Y
Question
You mix 215.0 gallons of a mixture containing 12.00 wt% NaCI (sodium chloride) and 88.00 wt% water (solution density = 1.0837 g/cm3) with a V2-gallon solution that is 26.00 wt% NaCI and 74.00 wt% water (solution density = 1.1944 g/cm3). You want to produce a mixture containing 18.00 wt% NaCI. Below is the flow diagram for this process. What is the mass percentage of water, X3, in the product solution? 215.0 gallons of the 12.00 wt% NaCI solution has a density of 1.0837 g/cm3. What is the mass, mi, of the solution in kilograms?Explanation / Answer
v1=215 gallons = 0.814 m3
d1=1.0837 g/cm3=1083.7 kg/m3
m1=1083.7*0.814 =882.1318 kg
mass balance:
m1 + m2 = m3
m3-m2=882.1318 (1)
0.12*m1+0.26*m2=0.18*m3
0.18*m3-0.26*m2=0.12*882.1318=105.856 (2)
solving 1 and 2,
we get m3 =1543.73 kg m2=661.6 kg
0.88*m1 + 0.74*m2 = z * m3
z= (0.88*882.1318 + 0.74*661.6)/1543.73 = 0.82
x3 = z * 100 ; x3 = 82%
v2 = m2/d2
d2=1194.4 kg/m3
v2 = 661.6/1194.4 =0.5539 m3 = 146.3249 gallons .
Please give me all five stars. I answered it first
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.