The rate of the hydrolysis of sucrose to glucose is quite slow in the absence of
ID: 628001 • Letter: T
Question
The rate of the hydrolysis of sucrose to glucose is quite slow in the absence ofa catalyst.
Sucrose + water glucose + fructose
a. If the initial concentration of sucrose is 0.050M, it takes 440 years for theinitial concentration of the sucrose to decrease by half to 0.025M. What is therate of disappearance, (M-s-1) of sucrose in the absence of a catalyst?
b. If a catalyst is present, the hydrolysis of sucrose is much more rapid. If theinitial concentration of sucrose is 0.050M, it takes 6.9x10-5 s for theconcentration of sucrose to decrease by half to 0.025M. What is the rate of the disappearance of sucrose in the presence of a catalyst?
c. Determine the velocity of the uncatalyzed reaction when the concentration ofsucrose is 0.050M. The rate law is: rate = k [sucrose]. The rate constant for theuncatalyzed reaction is 5.0 x 10-11 s-1.
d. Determine the velocity of the catalyzed reaction when the concentration ofsucrose is 0.050M. The rate law is: rate = k [sucrose]. The rate constant for thecatalyzed reaction is 1.0 x 104 s-1.
e. The enzyme catalyzed reaction has a KM of 0.135 mM and a Vmax of 65?molmin-1. What is the reaction velocity when the concentration of sucrose is 1.0 mM?
Explanation / Answer
a)
Rate of disappearance = - Change in concentration of sucrose / time in seconds
Change in concentration = Final concentration - Initial concentration
Change in concentration = 0.025 - 0.050 = -0.025 M
time is given in yrs. Let's convert it to seconds
440 yrs * (365 days / 1 yr) * ( 24 hrs / 1 day) * ( 60minutes / 1 hr) * ( 60 seconds/ 1 minute) = 1.39x10^10 seconds
Rate of disappearance = - ( -0.025 M) / 1.39 x 10^10 s = 1.8 x 10^-12 M/s
Rate of disappearance = 1.8 x 10^-12 M/s
____________________________________________________________________________________________________
b)
Change in concentration is 0.025 M
Time = 6.9 x 10^-5 s
Using the same formula in part a, we get
Rate of disappearance = - ( -0.025 M) / 6.9 x 10^-5 s
Rate of disappearance = 362 M/s
_________________________________________________________________________________________________
c)
The rate law is given as
Rate = k [ Sucrose]
Concentration of sucrose is given as 0.050 M
k = 5.0 x 10^-11 s^-1
Rate = 5.0 x 10^-11 s^-1 * 0.050 M
Rate = 2.5 x 10^-12 M/s
___________________________________________________________________________________________________
d)
Concentration of sucrose = 0.05 M
k = 1.0 x 10^4 s^-1
Rate = k [ Sucrose]
Rate = 1.0 x10^4 s^-1 * 0.05 M
Rate = 500 M/s
___________________________________________________________________________________________________
e)
We can use Michaelis–Menten equation to solve this.
The equation is written as
Vo = Vmax * [S] / ( Km + [S]) where,
Vo is initial velocity
Km is Michaelis constant
Vmax is maximum velocity
[S] is substrate concentration
From the given data, we have
Vmax = 65 umol/min ( Note : Please check if this value is correct. there is some formatting error in the question)
Km = 0.135 mM
[S] = 1.0 mM
We have to find reaction velocity Vo
Substituting these values in Michaelis–Menten equation
Vo = 65 umol/min * 1.0 mM / ( 0.135 mM + 1.0 mM)
Vo = 65 umol/min * 1 mM/ 1.135 mM
Vo = 57.3 umol/min
1 umol = 10^-6 mol.............Using this conversion factor we get
Vo = 5.73 x 10^-6 mol/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.