The composition of a gas on a dry basis is 69.0 mole% N2, 13.0% 02, 13.0% C02, a
ID: 626823 • Letter: T
Question
The composition of a gas on a dry basis is 69.0 mole% N2, 13.0% 02, 13.0% C02, and 5.0% CO. If the mole fraction of water is 0.170, what is the gas composition on a wet basis?Explanation / Answer
0.170(moles of H2O/mole of wet gas)=(100-17/100)(mole of dry gas / mole of wet gas) ==> ===> 0.204(moles of H2O/mole of dry gas) ==> ==> 0.204(moles of H2O/mole of dry gas)*100 mole of dry gas= 20.4 moles of H2O ==> similarly ==> 0.69(moles of N2/mole of dry gas)*100 mole of dry gas= 69 moles of H2O ==> 0.13(moles of O2/mole of dry gas)*100 mole of dry gas= 13 moles of O2 ==>0.13(moles of CO2/mole of dry gas)*100 mole of dry gas= 13 moles of CO2 ==> 0.05(moles of CO/mole of dry gas)*100 mole of dry gas= 5 moles of CO ==> ==> total moles = 20.4 + 69+ 13+13+5 = 120.4 ==> ==> mole of N2/ mole of wet gas = 69/118.3 = 0.573 ==>mole of O2/ mole of wet gas = 13/118.3 = 0.107 ==> mole of CO2/ mole of wet gas = 13/118.3 = 0.107 ==>mole of CO/ mole of wet gas = 5/118.3 = 0.041 ==>mole of H2O/ mole of wet gas = 20.4/118.3 = 0.170
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.