Intravenous, or IV solutions used in medicine must exert the same osmotic pressu
ID: 626546 • Letter: I
Question
Intravenous, or IV solutions used in medicine must exert the same osmotic pressure as blood to prevent a net flow of water into or out of the blood cells. The proper concentration for an intravenous NaCl solution is 0.90 g NaCl per 100 mL of water (sometimes referred to as 0.90% m/v). If the vanExplanation / Answer
osmotic pressure = i M RT where i is vant Hoff factor, M is molarity and T is temperature in kelvin. ----> Thus T = 37 + 273 = 310 K, R = 0.0821 L atm K^-1 mol^-1.----> calculation of molarity--- molar mass of NaCl is 58.44 g/mol---volume is 100 mL =0.01 L--- Molarity = 0.90/58.44 * 0.0100 = 1.54 M -------> Now osmotic pressure = i * M*R*T = 1.8 * 1.54 * 0.0821 * 310 = 70.55 atm---> Final answer: osmotic pressure = 70.6 atm.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.