Some sulfuric acid is spilled on a lab bench. You can neutralize the acid by spr
ID: 625882 • Letter: S
Question
Some sulfuric acid is spilled on a lab bench. You can neutralize the acid by sprinkling sodium hydrogen carbonate on it and then mopping up the resultant solution. The sodium hydrogen carbonate reacts with sulfuric acid producing sodium sulfate, water, and carbon dioxide. Sodium hydrogen carbonate is added until the fizzing due to the formation of carbon dioxide stops. If 27.0mL of 6.6 M sulfuric acid was spilled, what is the minimum mass of sodium hydrogen carbonate that must be added to the spill to neutralize the acid?Explanation / Answer
moles of sulphuric acid=27*6.6*10^-3
=0.1782
so the number of moles of sodium hydrogen carbonate=0.1782*2
=0.3564.
so mass required=0.3564*8429.9376 grams
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.