\"24.1 Liquified natural gas, LNG, is to be shipped from the Alaskan Kenai Penin
ID: 621270 • Letter: #
Question
"24.1 Liquified natural gas, LNG, is to be shipped from the Alaskan Kenai Peninsula by an ocean carrier to processing plant on Yaquina Bay, Oregon. The molar composition of the com- mercial LNG is methane, CH4 93.5 mol % ethane, C2H6 4.6% Propane, C5H8 1.2% Carbon dioxide, CO2 0.7%" (Benitez 45) Benitez, Jamie, James Welty. Transport Phenomena II. Wiley Custom Select, 12/2012. . "a. the weight fraction of ethane; b. the average molecular weight of the LNG mixture; c. the density of the gas mixture when heated to 207 K and at 1.4*10^5 Pa; d. the partial pressure of methane when the total pressure is 1.4*10^5 Pa; e. the mass fraction of carbon dioxide in parts per million by weight.Explanation / Answer
Let there are 100 moles total
Moles of methane = 93.5 , mass of methane = Moles X molar mass = 93.5 X 16 = 1496 grams
Moles of ethane = 4.6 . mass of ethane = Moles X molar mass = 4. 6 X 30 = 138 grams
moles of propane = 1.2 , mass of propane = mole X molar mass = 1.2 X 44 = 52.8g
moles of CO2 = 0.7 moles, mass of CO2 = mole X molar mass = 0.7 X 44 = 30.8g
a) total weight = 1496 + 13 8+ 52. 8 + 30. 8 = 1717.6 grams
wt % of ethane = 138 X 100 / 1717.6 = 8.03 %
b) Avg molar mass = sum of mole fraction X molar mass
avg molar mass = 0.935 X 16 + 0.046 X 30 + 0.012 X 44 + 0.007 X 44 = 14.96 + 1.38 + 0.528 + 0.308 = 17.18 g / mole
c) Density = Mass / volume
Volume = nRT / P = mass X RT / P Xmolar mass
Density = Mass X P Xmolar mass/ mass X RT = Molar mass X P / RT
R = 8.314 L?kPa K?1?mol?1
P = 140 kPa
T = 207 K
Density = 17.18 X 140 / 8.314 X 207 = 1.4 L
d) partial pressure of methan = mole fraction X total pressure = 0.935 X 1.4 X 10^5 = 1.309 X 105 Pa
e) mass fraction of CO2 = 30.8g / 1717.6 = 0.0179 w/w = 0.0179 X 10^6 ppm by weight = 17900 ppm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.