A system containing 2.50 mol of an ideal gas for which Cv,m=20.79 J mol-1k-1 is
ID: 619790 • Letter: A
Question
A system containing 2.50 mol of an ideal gas for which Cv,m=20.79 J mol-1k-1 is taken through the cycle in the diagram to the left in the direction indicated by the arrows. The curved path corresponds to PV=nRT, where T=T1=T3. a. Calculate q,w,delta U and Delta H for each segment and for the cycle. b. Calculate q,w,delta U and Delta H for each segment and for the cycle in which the direction of each process is reversed. In the graph all it says is the P initial =16.6 bar and Vinitial=1.00L and P final=16.6 bar and V final =25LExplanation / Answer
Please give the diagram and the whole question to be answered.
Please rate me first..:)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.