My TSS values would be .23g/500ml or .08g/l ..... I need the three answers on th
ID: 616 • Letter: M
Question
My TSS values would be .23g/500ml or .08g/l ..... I need the three answers on the bottom.
Explanation / Answer
1) 113cubic ft/s=113/0.028 =3.199 cubic m/s
2)3199 LPS
3) TSS =3199 l/s of water 0.46g/l ave
total suspended solid=0.46*3199=1471.54g/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.