My NotesO Ask Your Teacher 1. Question Details SerCP8 16.P.021 A small spherical
ID: 1875428 • Letter: M
Question
My NotesO Ask Your Teacher 1. Question Details SerCP8 16.P.021 A small spherical object carries a charge of 3.50 nC. (Note: Assume a reference level of potential V = 0 at r =.) At what distance from the center of the object is the potential equal to the following? 200 V 100 V 50.0 V Is the spacing of the equipotentials proportional to the change in potential? O Yes. The spacing is directly proportional to the change in potential. O No. The spacing is not proportional to the change in potential O Yes. The spacing is inversely proportional to the change in potential. Need Help? Talk to a TutorExplanation / Answer
V = k Q / r
{ k = 9 x 10^9 and Q = 3.50 x 10^-9 C}
Putting V = 200 V :
r = 0.1575 m .......Ans
100 V :
r = 0.315 m .....Ans
50 V:
r = 0.63 m .....Ans
delta(V) = k Q [ 1/r1 - 1/r2] = (k Q ) (r2 - r1)/r1 r2
NO, spacing is not propotional.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.