A sample of mercury (II) oxide is placed in a 10.00 L evacuated container and he
ID: 613583 • Letter: A
Question
A sample of mercury (II) oxide is placed in a 10.00 L evacuated container and heated until it decomposes entirely to mercury metal and oxygen gas. The container is then cooled to 22.5 degress celcius. One now finds that the gas pressure inside the container is 0.871 atm. What is the mass of the mercury (II) oxide that was originally placed into the container?Explanation / Answer
2Hgo -> 2Hg + O2 . P=0.871 atm, T= 22.5 deg=295.65 K, V = 10 L . therefore for O2 n = PV/(RT)= 0.871x10/(0.0821x295.65)=0.3588 moles, therefore moles of Hg=2 x moles of O2=0.7177. Therefore moles of HgO= 0.7177, therefore mass= moles x Molar mass=0.7177x(200.59+16)=155.44 gm.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.