A galvanic cell is composed of these two half cells, with the standard reduction
ID: 613236 • Letter: A
Question
A galvanic cell is composed of these two half cells, with the standard reduction potential shown: Co2+(aq) + 2e- <--------> Co(s) -0.28 volt Cd2+(aq)+ 2e- <----------> Cd(s) -0.40 volt The actual concentrations are: Co^2+(aq) = 0.00100M, Cd^2+= 0.100M. What is the potential of this galvanic cell? Step by step solution and i will give 5 stars! NEEDS TO BE STEP BY STEP AND VERY CLEAR OR DON'T BOTHER RESPONDING. This problem is also different than the one easily found on google so don't just copy and paste without thinking.Explanation / Answer
The cell reaction is:
Cd + Co(2+) ==> Co + Cd(2+), E° = 0.12V
G = -nFE = -nFE° + RT*Ln Q
= -2*96485*0.12+8.314*298*ln(0.100/0.001)
= -11.7 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.