The forensic technician at a crime scene has just prepared a luminal stock solut
ID: 600888 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
sol: 12.0 g / 177 g/mol = 0.068 mol 0.0687 mol / 0.075 liters = 0.904 M 0.0600 M/liter x 2.00 liters = 0.120 mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.