A solenoid of radius r = 1.25 cm and length = 26.0 cm has 295 turns and carries
ID: 598874 • Letter: A
Question
A solenoid of radius r = 1.25 cm and length = 26.0 cm has 295 turns and carries 12.0 A.
(a) Calculate the flux through the surface of a disk-shaped area of radius R = 5.00 cm that is positioned perpendicular to and centered on the axis of the solenoid as in the figure (a) above.
(b) Figure (b) above shows an enlarged end view of the same solenoid. Calculate the flux through the tan area, which is an annulus with an inner radius of a = 0.400 cm and outer radius of b = 0.800 cm.
could not upload image****
Explanation / Answer
a)
= A B = R2 * i N/L
= 3.1416*0.0125*0.0125*4*3.1416e-7*12*295/0.26
= 8.40e-6 Wb
b)
= A B = R2-r2 * i N/L
= 3.1416*(0.008*0.008-0.004*0.004)*4*3.1416e-7*12*295/0.26
= 2.58e-6 Wb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.