My problem is with SIGNIFICANT FIGURE COPPER: Copper has a density of 8.96 g/cm^
ID: 596316 • Letter: M
Question
My problem is with SIGNIFICANT FIGURECOPPER: Copper has a density of 8.96 g/cm^3. An ingot of copper with a mass of 57 kg (126lb) is drawn into wire with a diameter of 9.50 mm. What length of wire (in meters) can be produced? [Volume of wire = (pi)(radius)^2(length)]
d = 8.96 g/cm^3
m = 57 kg x 1000g/1 kg = 57000 g
dia = 9.50 mm x 1 cm/10mm = 0.95 cm
radius = 0.48 cm
v = m/d
v= 57000 g / 8.96 g/cm^3 = 6361.6 => 6360 cm^3
[Volume of wire = (pi)(radius)^2(length)]
6360 cm^3 = (3.14)(0.48 cm)^2(length)
Length = 6360 cm^3/ 0.72 cm
Length = 8833 cm^2
Convert to meter:
8833 cm^2 x 1m^2/ 10000 cm^2 = .8833 m^2 => .88 m^2
Explanation / Answer
57 kg = 57000 g 57000 g / 8.96 g/cm^3 = 6362 cm^3 Wire diam = 9.50 mm = 0.95 cm (radius = 0.475 cm) Volume of wire = pi x 0.475^2 x length (cm) pi x 0.475^2 x length = 6362 cm^3 length = 8975 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.