A gas is confined in a 0.5 m diameter cylinder by a piston, on which rests a wei
ID: 594270 • Letter: A
Question
A gas is confined in a 0.5 m diameter cylinder by a piston, on which rests a weight. The mass of the piston and weight together is 100 kg. The local acceleration of gravity is 9.80 m/s2 and the atmospheric pressure is 101.6 kPa. Assume no friction between the piston and cylinder. What is the force exerted on the gas by the atmosphere, the piston and the weight? What is the pressure of the gas in kPa? The gas is heated by raising the piston by 1.20 m. How much work is performed by the expanding gas?Explanation / Answer
force exerted on the gas = P*A + M *g = 101.6*10^3* 3.14*0.5*0.5+100*9.8 =(79.7*1000+980)=80.73kN pressure of the gas= 80.73/(3.14*.5*.5)=102.8 kPa work = force * displacement = 80.73*1.20=96.8 kN-m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.