A gas company in Massachusetts charges $1.40 for 15.0 ft^3 of natural gas (CH4)
ID: 1005911 • Letter: A
Question
A gas company in Massachusetts charges $1.40 for 15.0 ft^3 of natural gas (CH4) measured at 20.0 degrees C and 1.00 atm. Calculate the cost of heating 2.00 x 10^2 mL of water (enough tio make a cup of coffee or tea) from 20.0 degrees C to 100.0 degrees C. Assume that only 50.0% of the heat generated by the combustion is used to heat the water; the rest of the hear is lost to the surroundings. Assume that the products of the combustion of methane are CO2(g) and H2)(l)
Report your answer to the correct number of significant figures
Explanation / Answer
Given :
Charge for Methane = $1.40 for 15.0 ft^3.
Volume of water = 200 mL = 0.2 L = 200 g
Temperature = 20C = 293.15 K
P = 1 atm
Answer-
First, we will calculate amount of heat required to heat 200 mL water from 20C to 100C.
q = mass of water * specific heat capacity of water * change in temp
= 200 * 4.18 * (100-20) = 66880 J = 66.88 kJ
As stated in question, 50% heat is lost. Therefore, actual heat required will be 66.88*2 = 133.76 kJ
We will calculate the moles of methane in 15.0 ft^3
1 Cubic Ft = 28.31 L
15 cubic feet = 141.584 L
Now we will use Ideal Gas Law,
n = P*V/R*T = 1*141.584/0.0821 * 293.15 K
n = 5.882 moles.
Heat of Combustion of Methane = 889 kJ/mol
But we require only 133.76 kJ.
Moles required for heating water = 133.76/889 = 0.15 moles of Methane.
Again using, Ideal gas law.
V = nRT/P = 0.15 * 0.0821 * 293.15 / 1 = 3.61 L = 0.1274 ft^3
$ required for Methane = 0.1274/15 *1.40 = $ 0.0118 = $ 0.012 = 12 cents
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.