A gamma-ray telescope intercepts a pulse of gamma radiation from a magnetar, a t
ID: 2038270 • Letter: A
Question
A gamma-ray telescope intercepts a pulse of gamma radiation from a magnetar, a type of star with a spectacularly large magnetic field. The pulse lasts 0.32 s and delivers 6.5 × 10-6 J of energy perpendicularly to the 57-m2 surface area of the telescope's detector. The magnetar is thought to be 3.52 × 1020 m (about 37000 light-years) from earth, and to have a radius of 7.7 × 103 m. Find the magnitude of the rms magnetic field of the gamma-ray pulse at the surface of the magnetar, assuming that the pulse radiates uniformly outward in all directions. (Assume a year is 365.25 days.)
Explanation / Answer
Intensity at the surface of the earth, I = Power/Area
= (6.5*10^-6/0.32)/57
= 3.56*10^-7 W/m^2
let r1 = 3.52*10^20 m
r2 = 7.7*10^3 m
I1 = 3.56*10^-7 W/m^2
Let I2 is the intensity at the surface of the magnetar.
use,
I2/I1 = r1^2/r2^2
I2 = I1*(r1/r2)^2
= 3.56*10^-7*(3.52*10^20/(7.7*10^3))^2
= 7.44*10^26 W/m^2
we know, Brms = sqrt(I*mue/c)
= sqrt(7.44*10^26*4*pi*10^-7/(3*10^8))
= 1.76*10^6 T <<<<<<<----------------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.