I have balanced both equations. How do i solve them? Any help please 10. A react
ID: 594153 • Letter: I
Question
I have balanced both equations. How do i solve them? Any help please
10. A reaction vessel with a volume of 100.0L is filled with oxygen at STP. Then, 30.005g of ethanol CzH6O) and 24.500g of butane (CHo) are added and react to form carbon dioxide and water (all reactants and products are in gaseous states). Write and balance the reactions, then calculate the total pressure of the final mixture, assuming constant temperature and volume. Butane reacts much faster than ethanol, so you can assume the reactions happen sequentiallyExplanation / Answer
At STP conditions, 1 mole of any gas occupies 22.4 lit of volume
Number of moles of Oxygen in the 100.0 lit vessel at STP = 100/22.4 = 4.464
Number of moles of ethanol = weight/MW =30.005/46 = 0.652
Number of moles of butane = weight/MW = 24.5/58 =0.422
The balanced chemical equation
C4H10 + 13/2 O2 ---------> 4 CO2 + 5 H2O -----------1
C2H6O + 3 O2 ---------> 2 CO2 + 3 H2O ---------------2
C2H6O + C4H10 + 19/2 O2 ---------> 6 CO2 + 8 H2O
1 mole of C4H10 need 13/2 moles of O2
0.422 mole of C4H10 need ----? moles of O2 =( 0.422/1)x 13/2 = 2.743
Number of moles of O2 left after the reaction wiith C4H10 = 4.464-2.743 =1.721
1 mole of C2H6O need 3 moles of O2
0.652 mole of C2H6O need ----? moles of O2 =( 0.652/1)x 3 = 1.956
After the reaction with butane, the left over oxygen is insuffecient to oxidize ethanol. Here, the limiting regent is Oxygen
3 moles of O2 can oxidixe 1 mole of C2H6O
1.721 moles of O2 can oxidize ------?mole of C2H6O = 1.721/3 = 0.573
So, ethanol is the only reactant left over in the vessel
So, number of moles of ethanol left over in the vessel = 0.652-0.573 = 0.079
From equation-1 number of moles of CO2 and H2O formed (butanol completely oxidized)
CO2 = 0.422 x 4 = 1.688 H2O = 0.422 x 5 = 2.11
From equation-2 number of moles of CO2 and H2O formed (0.573 moles of ethanol oxidized)
CO2 = 0.573 x 2 = 1.146 H2O = 0.573 x 3 = 1.719
Thel number of moles of CO2 , H2O and ethanol left over after the reaction
CO2 = 1.688+1.146=2.834 H2O = 1.719+2.11= 3.829 ethanol = 0.079
Total number of moles = 6.742
At STP conditions
Final pressure P= nRT/V = 6.742x0.0821 x 273/100 = 1.511 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.