Trial 1 Trial 2 5 5q Mass of empty tube after initial heating Mass of tube plus
ID: 592450 • Letter: T
Question
Trial 1 Trial 2 5 5q Mass of empty tube after initial heating Mass of tube plus sample before heating Mass of tube plus sample after heating Volume of water displaced Water temperature (C) Barometric pressure 58 1130 tat_-117g- CALCULATIONS Show your caleulations in the space provided on the next page Molar Volume of Oxygen: Mass of oxygen generated Moles of O, generated Vapor pressure of water Pressure of O Temperature of O, ('K) Calculated volume of O, sample at STP Calculated molar volume of O, at ST Average molar volume Percent error in molar volumeExplanation / Answer
2KClO3(s) --->2KCl(s)+3O2(g)
Barometric reading=742.50 torr
Patm=PO2+PH2O [PH2O=vapour pressure of water at 24 degrees]
PO2=Patm-PH2O=742.50torr-22.4 torr=720.1 torr
Volume of O2 at STP=V(STP)
V(STP)*P(STP)/T(STP)=PO2*V/T
VSTP=V(T(STP)/T) *(PO2/P(STP))=
VO2=145ml+147ml/2=146ml (average of trial 1 and trial 2)
T=273.15+24=297.15K
V(STP)=146ml*273.15K*720.1torr/297.15K*760torr=127.162 ml
weight of O2 produced=weight of tube before rxn-weight of tube after rxn=Average(17.2+17.8/2) - av(16.958+17.220/2)=17.5-17.089=0.411g
mol of O2 =0.411g*32g/mol=0.0128mol
molar volume of O2=V=RT/P=127.162 ml*1L/1000ml/0.0128mol=9.934L/mol
mol KClO3 decomposed=0.0128mol O2*(2mol KClO3/3mol O2)=0.00853 mol
weight of KClO3 decomposed=0.00853mol*122.51g/mol=1.045g
Percent KClO3=Actual wt of KClO3/Initial wt of sample
Initial wt of sample=mass of sample before heating-mass of tube
mass of sample before heating=15.587+15.596/2=15.591g
Initial wt of sample=17.5-15.591=1.908
percent KClO3=1.045g/1.908g*100=54.77%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.