5. Determine the pH for the following solutions a. IOH1-1.0 x 107M PHNeira [H3O+
ID: 592073 • Letter: 5
Question
5. Determine the pH for the following solutions a. IOH1-1.0 x 107M PHNeira [H3O+)-4.2 x 10" M Pn = 2.38 AciSic [H30 0.0001 M PH= c. Calculate the volume in mL, of 0.215 M KOH solution nceded to neutralize each of the following: a. 2.50 mL of a 0.825 M H2SO4 solution b. 18.5 mL of a 0.560 MHNO, solution c. 5.00 mL of a 3.18 M HCI solution 6) Identify the conjugate acid-base pairs in each of the following equations: a. HNOdaq) + HS(aq) NO"(aq) + HgS(g) HNO /NO-on b. HCI (aq)+ OH (aa) CI(aq) +#200) /con 7. h5/HS- Ha0/0HExplanation / Answer
6)
a)
we have the Balanced chemical equation as:
H2SO4 + 2 KOH ---> K2SO4 + 2 H2O
Here:
M(H2SO4)=0.825 M
M(KOH)=0.215 M
V(H2SO4)=2.5 mL
According to balanced reaction:
2*number of mol of H2SO4 =1*number of mol of KOH
2*M(H2SO4)*V(H2SO4) =1*M(KOH)*V(KOH)
2*0.825 M *2.5 mL = 1*0.215M *V(KOH)
V(KOH) = 19.2 mL
Answer: 19.2 mL
b)
we have the Balanced chemical equation as:
HNO3 + KOH ---> KNO3 + H2O
Here:
M(HNO3)=0.56 M
M(KOH)=0.215 M
V(HNO3)=18.5 mL
According to balanced reaction:
1*number of mol of HNO3 =1*number of mol of KOH
1*M(HNO3)*V(HNO3) =1*M(KOH)*V(KOH)
1*0.56 M *18.5 mL = 1*0.215M *V(KOH)
V(KOH) = 48.2 mL
Answer: 48.2 mL
c)
we have the Balanced chemical equation as:
HCl + KOH ---> KCl + H2O
Here:
M(HCl)=3.18 M
M(KOH)=0.215 M
V(HCl)=5.0 mL
According to balanced reaction:
1*number of mol of HCl =1*number of mol of KOH
1*M(HCl)*V(HCl) =1*M(KOH)*V(KOH)
1*3.18 M *5.0 mL = 1*0.215M *V(KOH)
V(KOH) = 74.0 mL
Answer: 74.0 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.