Map General Chemistry 4th Edition University Science Books presented by Sapling
ID: 589889 • Letter: M
Question
Map General Chemistry 4th Edition University Science Books presented by Sapling Learning Consider the following Gibbs energies at 25°C. Substance Ag (aq) Cr(aq) AgCI(s) Br (aq) AgBr(s) 77.1 -131.2 -109.8 -104.0 -96.9 (b) Calculate the solubility-product constant of AgCl. (a) Calculate G'm for the dissolution of AgCl(s), Number Number kJ mol1 K= (d) Calculate the solubility-product constant of AgBr. (c) Calculate Gnn for the dissolution of AgBr(s). Number Number kJ mol Check Answer 0 Next -el E O Previous Give Up & View SolutionExplanation / Answer
a)
we have:
Gof(AgCl(s)) = -109.8 KJ/mol
Gof(Ag+(aq)) = 77.1 KJ/mol
Gof(Cl-(aq)) = -131.2 KJ/mol
we have the Balanced chemical equation as:
AgCl(s) ---> Ag+(aq) + Cl-(aq)
deltaGo rxn = 1*Gof(Ag+(aq)) + 1*Gof(Cl-(aq)) - 1*Gof( AgCl(s))
deltaGo rxn = 1*(77.1) + 1*(-131.2) - 1*(-109.8)
deltaGo rxn = 55.7 KJ/mol
Answer: 55.7 KJ/mol
b)
T= 25.0 oC
= (25.0+273) K
= 298 K
deltaG = 55.7 KJ/mol
deltaG = 55700 J/mol
we have below equation to be used:
deltaG = -R*T*ln Kc
55700 = - 8.314*298.0* ln(Kc)
ln Kc = -22.4817
Kc = 1.723*10^-10
Answer: 1.72*10^-10
c)
we have:
Gof(AgBr(s)) = -96.9 KJ/mol
Gof(Ag+(aq)) = 77.1 KJ/mol
Gof(Br-(aq)) = -104.0 KJ/mol
we have the Balanced chemical equation as:
AgBr(s) ---> Ag+(aq) + Br-(aq)
deltaGo rxn = 1*Gof(Ag+(aq)) + 1*Gof(Br-(aq)) - 1*Gof( AgBr(s))
deltaGo rxn = 1*(77.1) + 1*(-104.0) - 1*(-96.9)
deltaGo rxn = 70 KJ/mol
Answer: 70 KJ/mol
d)
T= 25.0 oC
= (25.0+273) K
= 298 K
deltaG = 70 KJ/mol
deltaG = 70000 J/mol
we have below equation to be used:
deltaG = -R*T*ln Kc
70000 = - 8.314*298.0* ln(Kc)
ln Kc = -28.2535
Kc = 5.366*10^-13
Answer: 5.37*10^-13
Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work. I will edit it if you let me know
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.