Map General Chemistry 4th Edition University Science Books presented by Sapling
ID: 559486 • Letter: M
Question
Map General Chemistry 4th Edition University Science Books presented by Sapling Learning A student mixes 49.0 mL of 3.48 M Pb(NO3)2(aq) with 20.0 mL of 0.00243 M Nal(aq) How many moles of Pbl2(s) precipitate from the resulting solution? Number KsJPb12(s) = 9.8 × 10-9 4.86x 10-5mol What are the values of [Pb2], [I], [NO3], and [Na] after the solution has reached equilibrium at 25 °C? Number Number Pb2+ |-| 2.47 I3.97x 109M Number Number [Na+ 110.0000141- NO,- 4.94 Previous Try Again Next Exit ExplanationExplanation / Answer
moles of PbI2 theoretically:
mmol of Pb = MV = 49*3.48 = 170.52
mmol of I = MV = 20*0.00243 = 0.0486 mmol
clearly, I- is limiting
2 mol of I= 1 mol of PbI2
0.0486 mmol --> 0.0486/2 = 0.0243 mmol of PbI = 0.0243*10^-3 = 2.43*10^-5 mol of PbI2 will be formed
your error --> raito of I- vs. PbI2
Q2.
then...
I- in solution -> Form equilibrium
Ksp = [Pb+2][I-]^2
(9.8*10^-9) = (2.47) *[I-]^2
[I-] = ((9.8*10^-9)/2.47)^0.5
[I-] = 0.000062988 M = 6.29*10^-5 M
for Na+
[Na+] = mmol of NA+ /Vtotal = (0.0486 )/(49+20) = 0.0007043M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.