During the Antacid Analysis experiment, you will determine the neutralization ca
ID: 589130 • Letter: D
Question
During the Antacid Analysis experiment, you will determine the neutralization capacity of an antacid tablet in terms of moles of hydrochloric acid, HCl, per dose. The following calculations are the steps needed to calculate this value. Use the following experimental data to work through the 3 calculations below:
2 tablets = 1 dose
0.223 g of sample analyzed from a 2.012 g tablet
15.00 mL of 0.150 M HCl used to dissolve the sample
9.75 mL of 0.133 M NaOH were necessary to reach equivalence
1.) Calculate the number of moles HCl remaining in solution after reaction with the antacid tablet. Report your answer with the correct number of significant figures!
___ mol excess HCl
2.) Calculate the total number of moles HCl used to dissolve the antacid tablet (sample).
___ mol total HCl
3.) Calculate the number of moles HCl neutralized by the sample of the antacid tablet (using your answers above) and USE that value to calculate the neutralization capacity of a full dose of the antacid (moles of neutralized HCl / dose).
___ mol HCl/dose
Explanation / Answer
Q1
mol of NaOH = MV = 0.133*9.75*10^-3 = 0.00129675 mol of base
then, mol of HCl leftover = 0.00129675 mol
Q2
total HCl = MV = 15*0.15*10^-3 = 0.00225 mol of HCl total
Q3
mol of HCl used --> 0.00225-0.00129675 = 0.00095325 mol of HCl
0.00095325 mol of HCl = 0.223 g
dose = 2 tablets = 2.012*2= 4.024
dose = 4.024 g
therefore
0.00095325 mol of HCl = 0.223
x = 4.024
x = 4.024 *0.00095325 /0.223
x = 0.01720 mol of HCl per dose
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.