During testing, a 4 wheeled vehicle of mass 1100 kg travelling at 70 km/h must b
ID: 1434173 • Letter: D
Question
During testing, a 4 wheeled vehicle of mass 1100 kg travelling at 70 km/h must be brought to a halt in a distance of 40 m.
a) Calculate what frictional force is required on each of the tyres to bring the vehicle to a halt (assuming the force is constant during the braking and the force is equally distributed over the 4 tyres).
[5 marks]
b) Calculate what minimum value of dynamical coefficient of friction is required for the tyre- road surface interface to give the above test results with the tyres blocked.
[4 marks]
c) Calculate the time taken for the vehicle to come to a halt and hence what power of braking system is required for the above test.
Explanation / Answer
a) initial speed , u = 70 km/h = 70 x 1000m/3600s = 19.44 m/s
final speed = 0
d = 40 m
Using v^2 - u^2 = 2ad
0^2 - 19.44^2 = 2(a)(40)
a = - 4.73 m/s^2
F = ma = 1100 x 4.73 = 5198.7 N in opposite direction
friction force on each tire = 5198.7/4 = 1300 N
b) friction force = u N = u Mg
5198.7 = uk (1100 x 9.8)
uk = 0.48
c) for time,
using v= u + at
0 = 19.44 - 4.73t
t = 4.11 s
P = ( F.d ) / t = (5198.7 x 40) / 4.11 = 50554.47 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.