4. Determine the wavelength, in m, of an electron (m, = 9.11 x 1031 kg, having a
ID: 588949 • Letter: 4
Question
4. Determine the wavelength, in m, of an electron (m, = 9.11 x 1031 kg, having a velocity of 5.65 x 107 m/s. Recall that Planck's constant (h) = 662 x 1034 J.s. Super extra credit: what is the wavelength of a valence electron on U, viz., find the approximate velocity of the ith electron. Hint: you will not be using the formula you will be needing above, but it will not require any extraordinary math either. 5. Give me the most likely name of the theoretical molecule and the oxidation state of the cen- tral atom for HAtO,Explanation / Answer
we have the formula,
wave length = h/mV
h = plancks constant
m = mass of the electron
V = velocity of electron
Wave length = 6.62 * 10^-34 J.S/((9.11*10^-31 kg)*(5.65*10^7m/s))
wave length = 1.2861 * 10^-11 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.