Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A piece of solid carbon dioxide, with mass of 7.8g, is placed in a 4L empty cont

ID: 588819 • Letter: A

Question

A piece of solid carbon dioxide, with mass of 7.8g, is placed in a 4L empty container at 35 degrees Celsius. What is the pressure in the container after all the carbon dioxide vaporizes?
If 7.8g of solid carbon dioxide, is placed in a 4L container which already contains 740 torrs of air. What is the partial pressure of carbon dioxide and the total pressure after the carbon dioxide has vaporized? A piece of solid carbon dioxide, with mass of 7.8g, is placed in a 4L empty container at 35 degrees Celsius. What is the pressure in the container after all the carbon dioxide vaporizes?
If 7.8g of solid carbon dioxide, is placed in a 4L container which already contains 740 torrs of air. What is the partial pressure of carbon dioxide and the total pressure after the carbon dioxide has vaporized?
If 7.8g of solid carbon dioxide, is placed in a 4L container which already contains 740 torrs of air. What is the partial pressure of carbon dioxide and the total pressure after the carbon dioxide has vaporized?

Explanation / Answer

PV=nRT

Question 1

.P = ? V = 4 L

n = 7.8 /44 = 0.177 R = 0.0821 L atm K-1 Mol-1

T = 273 +35 = 308 K

Calculate the Pressure of CO2 = nRT / V = 0.177 x 0.0821 x 308 / 4 = 1.12 atm or 851.7 Torr

Question 2

partial pressure of carbon dioxide = 851.7 Torr

partial pressure of air = 740 Torr

Total pressure = 1591.7 torr

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote