A piece of solid carbon dioxide with a mass of 7.47 g, is placed in a 4.00 L oth
ID: 487516 • Letter: A
Question
A piece of solid carbon dioxide with a mass of 7.47 g, is placed in a 4.00 L otherwise empty container at 23 degrees Celcius. 1) What is the pressure in the container after all the carbon dioxide vaporizes____atm? 2) If 7.47 g solid carbon dioxide were placed in the same container but it already contained air at 740 torr, what would be the partial pressure of carbon dioxide, P CO2? ___ atm 3) What would be the total pressure, P total, in the container after the carbon dioxide vaporizes? ____ atm
Explanation / Answer
1)
mass of CO2 = 7.47 g
moles of CO2 = 7.47 / 44 = 0.1698 mol
volume = 4.00 L
temperature = 23 + 273 = 296 K
P V = n R T
P x 4 = 0.1698 x 0.0821 x 296
P = 1.03 atm
pressure in the container = 1.03 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.