Search 1:39 PM D Home I myUVU x\" MyLab and Mastering x\" MasteringChemistry: Hw
ID: 588782 • Letter: S
Question
Search 1:39 PM D Home I myUVU x" MyLab and Mastering x" MasteringChemistry: Hwa 1 × C https //session.masteringchemistry.com/myct/itemView?assignmentProblemID-88159281 HW#10 ± Kinetic Energy s previous | 1 of 24 | next ± Kinetic Energy A goose is flying south for the winter at a constant speed. Keep in mind that one mile is 1.61 km, and one pound is 454 g Part A The goose has a mass of 23.6 lb (pounds) and is flying at 7.70 miles/h (miles per hour). What is the kinetic energy of the goose in joules? Enter your answer numerically in joules. Hints Submit My Answers Give Up ContinueExplanation / Answer
m = 23.6 lb
= 23.6 * 454 g
= 10714.4 g
= 10.7144 Kg
v = 7.70 miles/h
= 7.70*1.61 km/h
= 12.397 km/h
= 12.397*1000 m/3600 s
= 3.4436 m/s
KE = 0.5*m*v^2
= 0.5*10.7144 Kg*(3.4436 m/s)^2
= 63.5 J
Answer: 63.5 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.