Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Search 13:53 EXERCISE 1 A hospital needs daily 10 units of a product, during the

ID: 410454 • Letter: S

Question

Search 13:53 EXERCISE 1 A hospital needs daily 10 units of a product, during the 365 days of the year The holding cost of this product in stock is Ch-4,5 /unit, and the cost to prepare one order is Co-6 . The lead time is LT 6 days a) Can we accept out of stock in this case? b) If we decide a safety stock of one week, what is the level of this stock? Calculate the Economic Order Quantity one year Calculate the reorder point. ) Calculate the number of orders to prepare in )Say the time or frequency between orders ) Draw the evolution of the stock in time EXERCISE 2. A company needs 175,000 units per year of a product. Each unit costs 6 and the cost of the orders to the suppliers is 20. The holding cost of stock represents 10 per cent per annum Calculate in one year a Economic Order Quantity b.Average of stock c Number of orders to do d. Total item cost e. Total ordering cost Total holding cost g. Total cost of Stock Management (e f)

Explanation / Answer

1. Given:

a)You cannot accept out of stock as you are using it daily and the lead time is 6 days.

b) Safety stock represents a buffer against any uncertainity and helps in preventing stockouts if any uncertainity occurs. The easiest formula to calculate safety stock is,

Safety stock = weighted monthly usage during lead time x 0.5

Weighted monthly usage = current usage per day x month = 10 x 365 =3650/12= 304.167units

WMU during lead time = WMU x lead times in months

= 304.167 x (lead time in days/ 30.55 days/month)

=304.167 x (6/30.55) =59.73 units

safety stock=59.73 x 0.5= 29.865units

c. Economic order quantity= Square root of (2 times A times P divided by S)

where A is estimated annual usage, P=set up cost, S=carrying cost

=square root of ((2 x 3650 x 6)/ 4.5)

=98.66 units

d.number of orders per year will be 3650/98.66= 36.996 orders

e. reorder point= safety stock + wmu during leadtime

= 29.865 + 59.73 units = 89.56 units

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote