Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Name mood enhancing A) Turkey contains tryptopha chemical serotonin. If the aver

ID: 588340 • Letter: N

Question

Name mood enhancing A) Turkey contains tryptopha chemical serotonin. If the average perso are they consuming if there are 0.24g of tryptophan in 100g of n, an amino acid which aids in the production of the n eats 0.75lbs of turkey on Thanksgiving, how much tryptophan turkey. (1kg-2.2lbs) 1. 75 lbs. ha B) If it takes at least 4.5g of tryptophan to produce sleepiness in a person, how much turkey would someone have to eat in order to feel drowsy from the effects of tryptophan? ) Tryptophan is much more soluble in water than in fats or oils. What can you conclude about the kinds of bonds that make up tryptophan? Holiday eggnog contains 1 cup of bourbon. The bourbon used to make the eggnog was 45% by volume alcohol, what volume of alcohol must be present to produce a 45% by volume concentration in a 750mL bottle of bourbon? 2. If the concentration of alcohol is 45% in one cup of bourbon, what is the concentration of alcohol when 1 cup of bourbon is diluted to make 2L of eggnog? (1cup 236.6mL)

Explanation / Answer

1. a) 1 lbs = 0.45 kg

So, 0.75 lbs = 0.45*0.75 = 0.3375 kg = 337.5 g

100 g of turkey contains 0.24 g of tryptophan

So, 337.5 g of turkey would contain = (0.24/100)*337.5 = 0.81 g

0.75 lbs contains 0.81 g of tryptophan.

b) To induce sleep, turkey needed:

0.81 g of tryptophan is present in 0.75 lbs.

4.5 g of tryptophan would be present in = (0.75/0.81)*4.5 = 4.17 lbs

The person needs to eat 4.17 lbs of turkey to induce sleep.

c) As tryptophan is more soluble in water than in fats or oils, it means that it is hydrophilic. It does not contain any long aliphatic chain, otherwise it would make it hydrophobic. The double bonds could be present in the structure to make it soluble in water.

2. a) 45 % by volume means that 45 ml of alcohol is present in 100 ml of solution.

If the bottle is 750 ml, the volume of alcohol present in it = 45 % of 750 = 0.45*750 = 337.5 ml

337.5 ml of alcohol is present in 750 ml bourbon bottle.

b) 1 cup = 236.6 ml

it is diluted to 2 L.

If one cup contains 45 % alcohol, we can apply the formula,

C1V1 = C2V2

C1 = 45 %

V1 = 236.6 ml

C2 = ?

V2 = 2 L = 2000 ml

45*236.6 = C2*2000

C2 = 5.32 %

Concentration of alcohol in 2 L is 5.32 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote