2. When 1.00 L of 1.00 M Ba(NOg)z solution at 25.0 C is mixed with 1.00 L of 1.0
ID: 588263 • Letter: 2
Question
2. When 1.00 L of 1.00 M Ba(NOg)z solution at 25.0 C is mixed with 1.00 L of 1.00 M Na,SO4 solution at 25.0°C in a calorimeter, the white solid Ba mixture increases to 28.1°C. Assuming that t heat, that the specific heat capacity of the solution is 4.18 J/C.g, and that the density of the final solution is 1.0 g/mL, calculate the enthalpy change per mole of BasO, formed. SO4 forms, and the temperature of the he calorimeter absorbs only a negligible quantity of - 3. A balloon is being inflated to its full extent by heating the air inside it. In the final stages of this process, the volume of the balloon changes from 4.00 × 106 L to 4.50 x 106 L by the additio of 1.3 x 108 Jof energy as heat. Assuming that the balloon expands against a constant pressure of 1.0 atm, calculate E for the process. To convert between L-atm and J, use 1 L-atm = 101.3 J.Explanation / Answer
W= -P*(V2-V1) = -1*(4.50*10^6-4.00*10^6) = -500000lit atm = -50650000joules
ACCORDING TO THE FIRST LAW OF THERMODYANAMICS
DU= Q+W
=1.3*10^8-50650000
=79350000JOULES
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.