2. What is the molarity of 0.500 L of NaOH solution if it contains 6.00 g of NaO
ID: 566565 • Letter: 2
Question
2. What is the molarity of 0.500 L of NaOH solution if it contains 6.00 g of NaOH? a. Determine the quantities of solute and solution. b. Write the concentration expression c. Substitute solute and solution quantities into the expression. 3. Calculate the molarity of a solution formed by taking 350 mL of 2.25 M HCI and adding 420 mL of water. Assume volumes are additive. Prepare a table of the concentrations and volumes of the solutions. My= M2 = a. b. Rearrange the dilution expression to solve for the unknown quantity. c. Substitute the known quantities into the dilution expression and solve.Explanation / Answer
Ans2:
mass of NaOH = 6.00g
moles of NaOH = 6.00/MW = 6/40 = 0.15 moles NaOH
volume of NaOH = 0.500lt
a) quantity of solute = 0.15 moles NaOH
b) quantity of solution = 0.500Lt
c) Molarity = moles of solute/quantity of solution = 0.15/0.005 = 0.3M
Ans3:
a) For HCl: M1 = 2.25M, V1 = 350ml
For dilute solution M2 = ?, Volume of water added V2 = 420ml water
b) M1V1 = M2(V1+V2) => 2.25*350 = M2(350+420)
c) M2 = 1.023M
Pls post one question as per guidelines.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.