A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic fiel
ID: 586244 • Letter: A
Question
A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic field is in the negative x direction and has a magnitude of 2.48 mT. At one instant the velocity of the proton is in the positive y direction and has a magnitude of 2610 m/s. At that instant, what is the magnitude of the net force acting on the proton if the electric field is (a) in the positive z direction and has a magnitude of 4.33 V/m, (b) in the negative z direction and has a magnitude of 4.33 V/m, and (c) in the positive x direction and has a magnitude of 4.33 V/m?
Explanation / Answer
For a particle moving in the +y and in a -x B field the force will be in the + z direction
and magnitude = q*v*B = 1.60x10^-19*2610*2.48x10^-3 = 1.03x10^-8N
a)
the electric field creates a force = E*q in the +z direction
Fe = 4.33*1.60x10^-19 = 6.928x10^-19N
So
F = 1.03x10^-18 + 6.92x10^-19 = 1.03x10^-18N
b)
Now F = 1.03x10^-18 - 6.92x10^-19 = 7.12x10^-19N
c) Now add them as vectors so
F = sqrt((1.03x10^-18)^2 + (6.92x10^-19)^2) = 1.24x10^-18N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.