A proton (q = 1.6 X 10 -19 C, m = 1.67 X 10 -27 kg) moving with constant velocit
ID: 585246 • Letter: A
Question
A proton (q = 1.6 X 10-19 C, m = 1.67 X 10-27 kg) moving with constant velocity enters a region containing a constant magnetic field that is directed along the z-axis at (x,y) = (0,0) as shown. The magnetic field extends for a distance D = 0.75 m in the x-direction. The proton leaves the field having a velocity vector (vx, vy) = (5.8 X 105 m/s, 4.2 X 105 m/s).
1. What is v, the magnitude of the velocity of the proton as it entered the region containing the magnetic field?
2. What is R, the radius of curvature of the motion of the proton while it is in the region containing the magnetic field?
3. What is h, the y co-ordinate of the proton as it leaves the region conating the magnetic field?
4. What is Bz, the z-component of the magnetic field? Note that Bz is a signed number.
5. If the incident velocity v were increased, how would h and ? change, if at all?
Explanation / Answer
1. The magnitude of the velocity of the proton as it entered the region containing the magnetic field V= sqrt(vx^2 +vy^2) = sqrt [(5.8 X 105)^2 + (4.2 X 105)^2] =7.16 x10^5 m/s
2. tan theta= vy/vx =4.2 X 105/5.8 X 105
tan theta = 0.724 -------> theta = 35.9 deg
sin theta= D/R , R= D/sin theta =0.75/sin 35.9 =1.279 m
3. cos theta = R-h/R , h=R-Rcos theta =1.279-1.279cos 35.9 =0.243 m
4. B= mv/qr =1.67 X 10-27 * 7.16 x10^5 /1.6 x 10^-19 *1.279 = 5.843e-3 T
5. theta increases I think and h decreases.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.