Two point charges, Q 1 = 3.6 C and Q 2 = -1.7 C , are placed on the x axis. Supp
ID: 585203 • Letter: T
Question
Two point charges, Q1 = 3.6 C and Q2 = -1.7 C , are placed on the x axis. Suppose that Q2 is placed at the origin, and Q1 is placed at the coordinate x1 = 5.0 cm (Figure 1) .
Part A
At what point(s) along the x axis is the electric field zero? Determine the x-coordinate(s) of the point(s).
Express your answer using two significant figures. If there is more than one answer, enter your answers in ascending order separated by commas.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 6 attempts remaining
Part B
At what point(s) along the x axis is the potential zero? Determine the x-coordinate(s) of the point(s).
Express your answer using two significant figures. If there is more than one answer, enter your answers in ascending order separated by commas.
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Two point charges, Q1 = 3.6 C and Q2 = -1.7 C , are placed on the x axis. Suppose that Q2 is placed at the origin, and Q1 is placed at the coordinate x1 = 5.0 cm (Figure 1) .
Part A
At what point(s) along the x axis is the electric field zero? Determine the x-coordinate(s) of the point(s).
Express your answer using two significant figures. If there is more than one answer, enter your answers in ascending order separated by commas.
xE = cmSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 6 attempts remaining
Part B
At what point(s) along the x axis is the potential zero? Determine the x-coordinate(s) of the point(s).
Express your answer using two significant figures. If there is more than one answer, enter your answers in ascending order separated by commas.
xV = cmSubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Explanation / Answer
The electric field is a component of the electromagnetic field.
Electric fields satisfy the superposition principle. As a result, if E1 and E2 are the electric fields resulting from distribution of charges Q1 and Q2 a distribution of charges Q1 + Q2 will create an electric field E1 + E2
Let the point be x at which field will be zero
E=kQ1/(x-x1)^2 + kQ2/(x-0)^2 = 0
=> Q1x^2 = Q2(x-x1)^2
=> x1= -0.23 cm
Let y be the point at which potential is zero
Then, kQ1/(y-x1) = kQ2/y
=> y = -0.44 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.