A particular application requires a 47 m length of aluminum wire to have a 0.23
ID: 584466 • Letter: A
Question
A particular application requires a 47 m length of aluminum wire to have a 0.23 m ohm resistance at 20degreeC. What must be the wire's diameter? A platinum wire is connected to a battery. If the temperature increases, will the current in the wire increase, remain the same, or decrease? increases remains same decreases An electrical resistance thermometer is made of platinum wire that has a 4.9 ohm resistance at 20degreeC. The wire is connected to a 2.8 V battery. When the thermometer is heated to 2040degreeC, by how much does the current change?Explanation / Answer
resistance =( resistivity*length)/area
resistivity=2.65*10^(-8)
length=47m
area=( resistivity*length)/resistance=5.42*10^(-3) m^2
area=pi(radius)^2=5.42*10^(-3)
radius=0.042 m
diameter=2*radius=0.083 m
(a) with the increase in temperature ,resistance increase and so current (= voltage/resistance) decreases
(b)initial current=2.8/4.9=0.5714A
R=R0(1+alpha(delta T)
R0=resistance at normal temperature=4.9
alpha=temperature coefficient =.003927
delta T=difference in temperature=2020
new resistance=R=43.77 ohm
new current=2.8/43.77=0.064 A
change by 0.5074 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.