Two long, straight wires cross each other at right angles, as shown in the figur
ID: 584271 • Letter: T
Question
Two long, straight wires cross each other at right angles, as shown in the figure below. (Assume I1 = 4.90 A and I2 = 2.72 A.)
(a) Find the direction and magnitude of the magnetic field at point P, which is in the same plane as the two wires.
(b) Find the magnetic field at a point 30.0 cm above the point of intersection (30.0 cm out of the page, toward you).
° counterclockwise from the +x-axis, parallel to the xy-plane
Explanation / Answer
a)
I1 = 4.9 A
I2 = 2.72 A
as the magnetic field due to a straight wire is given as
B = u0 *I/(2 *pi*d)
for the net field at point P
BP = u0 * I1/(2pi * 0.40) - u0 * I2/(2pi * 0.30)
BP = 4pi *10^-7/(2pi) * (4.90/0.40 - 2.72/.30)
BP = 6.37 *10^-7 T
the magnetic field at P is 6.37 *10^-7 T out of the page.
part B)
magnetic field due to I1
B1 = 4pi *10^-7 * 4.90/(2pi * 0.30) (-j)
B1 = -3.27 *10^-6 j T
magnetic field due to I2
B2 = 4pi *10^-7 * 2.72/(2pi * 0.30) (i)
B2= 1.81 *10^-6 i T'
magnitude of net field = sqrt(3.27^2 + 1.81^2) uT
magnitude of net field = 3.74 uT
the magnitude of net field is 3.74 uT
direction = 360 - arctan(3.27/1.81)
direction = 299 degree
the direction of net field is 299 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.