Two long, parallel wires are separated by a distance of 0.400 m. The currents I
ID: 1297458 • Letter: T
Question
Two long, parallel wires are separated by a distance of 0.400 m. The currents I1 and I2 have the directions shown.
(a) Calculate the magnitude of the force exerted by each wire on a 1.2 m length of the other.
(b) Each current is halved, so that I1 becomes 2.50 A and I2 becomes 1.00 A. Now what is the magnitude of the force that each wire exerts on a 1.2 m length of the other?
Explanation / Answer
A) force on each wire is F = 2 x10^-7 i1 i2 / l = 4*3.14*10^-7*5*2 / 2*3.14*1.2 = 2.36 x10^-5 N
because of opposite currents in the wire, the wires will repel each other
C) when both the currents are each half, the force will be come 1/4 times, so the new force will be
F' = F/4 = 2.36*10^-5 /4 = 5.9*10^-6 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.