Moving Loop 01 The 5-turn loop of wire shown in the figure below is laying flat
ID: 584200 • Letter: M
Question
Moving Loop 01
The 5-turn loop of wire shown in the figure below is laying flat in the plane of the screen (or paper). The radius, r, of the loop is 0.210 m. In the rectangular region there is a uniform magnetic field of 0.690 T pointing into the screen. Outside the rectangular region the magnetic field is zero. Suppose the ring moves from Location A to Location B over a time of 37.0 ms.
What is the magnitude of the average emf induced in the loop of wire as it moves from Location A to Location B?
Suppose the resistance of the wire loop is 5.00 ?. What is the average current in the loop of wire as it moves from Location A to Location B?
Explanation / Answer
given
number of turns, N = 5
area of the loop, A = pi*r^2
= pi*0.21^2
= 0.1385 m^2
B = 0.69 T
t = 37 ms
A) Average induced emf = the rate of change of magnetic flux through the loop
= change in magnetic flux/time taken
= N*A*B/t
= 5*0.1385*0.69/(37*10^-3)
= 12.9 volts
B) Average current in the loop = Average induced emf/R
= 12.9/5
= 2.58 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.