I am trying to learn how to solve this problem and the steps to reach the answer
ID: 583897 • Letter: I
Question
I am trying to learn how to solve this problem and the steps to reach the answer and where in the chart each step would be placed.
Explanation / Answer
Use the molar mass of 1-propanethiol to convert the number of grams to moles
1. Molar mass of C3H8S = 76.1606 g/mol
2. Mass of C3H8S = 5.000 g
3. Moles of C3H8S = Mass of C3H8S/ Molar mass of C3H8S
= 5.000g / 76.1606 g/mol
= 0.06565 moles
4. Next, use Avogadro's constant to calculate how many molecules of C3H8S are present in the sample
Avogadro's constant = 6.022 x 10^23 /mol
5. Molecules C3H8S = 0.06565 moles C3H8S x (6.022 x 10^23molecules C3H8S/1mole C3H8S)
= 3.953 x 10^22 molecules C3H8S
6. 3.953 x 10^22 molecules C3H8S present in 5.000 g sample.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.