How much work Is done by a force F = (7 Times N)1 + (3 N)j, with x in meters, th
ID: 583893 • Letter: H
Question
How much work Is done by a force F = (7 Times N)1 + (3 N)j, with x in meters, that moves a particle from a position T_1 = (9 m) t + (3 m) j to position T_r = (-7 m)I + (-2 m)j? I am confused with the 4x force. Does anyone have advice for setting this up? I did not understand it either. I just Ignored it and got the right answer, use W-(Fx dx)+(Fy dy) I tried to ignore It too but I keep getting the wrong answer. You don't get the right answer when you ignore x, However, we do have the equation to make our lives easier.Explanation / Answer
We can find the x component of work and the y and add them
WX
integral (F *dx) evaluated from 9 to -7
= int (7x*dx) = 7x2/2 = 3.5x2 = 3.5*((-7)2 - 92) = -112J
Wy
is given by 3*(-2-3) = -15J
so the work is -112 - 15 = -127J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.