Question 4.2a: The 5.40-kg block shown in the figure is suspended between two co
ID: 583061 • Letter: Q
Question
Question 4.2a:
The 5.40-kg block shown in the figure is suspended between two cords of negligible mass. The cord on the left is attached to a wall and is horizontal. A second cord attached to the block has tension T = 70.0 N directed at an angle above the horizon. The block is in equilibrium.
Determine the tension Tw in the cord attaching the block to the wall and the angle .
Tw
Question 4.2b:
The two masses shown in the figure are in equilibrium and the inclined plane is frictionless.
If = 32.9° and m2 = 3.82 kg, determine the mass of m1.
_______ kg
Question 4.2c:
The three masses shown in the figure are in equilibrium and the inclined plane is frictionless.
If = 37.5°, m2 = 2.00 kg, and, m3 = 4.41 kg, determine the mass m1 and the magnitude of the tension T in the string connecting m2 and m3.
m1
tensionTw
= _______ N angle = _______ °Explanation / Answer
4.2a
along vertical
T*sintheta = m*g .....(1)
along horizantal
T*costheta = Tw....(2)
1^2 + 2^2
T^2 = (mg)^2 + Tw^2
70^2 = (5.4*9.81)^2 + Tw^2
Tw = 70*cos49.2 = 45.8 N <<<<<<<------answer
sintheta = (mg/)T = (5.4*9.81)/70
thet = 49.2 <<_----------------answer
++++++++++
In equilibrium
for m2
T - m2*g*sintheta = 0
T = m2*g*sintheta
for m1
m1*g - T = 0
m1*g = m2*g*sintheta
m1 = m2*sintheta
m1 = 3.82*sin32.9 = 2.07 N <<<<-----answer
________________
for m3
T23 - m3*g*sin37.5 = 0
T23 = m3*g*sin37.5
for m2
T23 + m2*g*sin37.5 - T12 = 0
m3*g*sin37.5 + m2*g*sin37.5 - T12 = 0
T12 = m3*g*sin37.5 + m2*g*sin37.5
for m1
T12 - m1*g =0
T12 = m1*g
m3*g*sin37.5 + m2*g*sin37.5 = m1*g
(4.41*9.81*sin37.5) + (2*9.81*sin37.5) = m1*9.81
m1 = 3.9 kg
T23 = m3*g*sin37.5
T23 = 4.41*9.81*sin37.5= 26.34 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.