Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A dielectric-filled parallel-plate capacitor has plate area A = 25.0 cm2 , plate

ID: 583002 • Letter: A

Question

A dielectric-filled parallel-plate capacitor has plate area A = 25.0 cm2 , plate separation d = 8.00 mm and dielectric constant k = 3.00. The capacitor is connected to a battery that creates a constant voltage V = 10.0 V . Throughout the problem, use 0 = 8.85×1012 C2/Nm2 . Part A Find the energy U1 of the dielectric-filled capacitor. (answer is 4.15*10^-10 J) Part B The dielectric plate is now slowly pulled out of the capacitor, which remains connected to the battery. Find the energy U2 of the capacitor at the moment when the capacitor is half-filled with the dielectric. (answer is 2.77×1010 J) Part C The capacitor is now disconnected from the battery, and the dielectric plate is slowly removed the rest of the way out of the capacitor. Find the new energy of the capacitor, U3. Part D In the process of removing the remaining portion of the dielectric from the disconnected capacitor, how much work W is done by the external agent acting on the dielectric? Please help with answers C and D.

Explanation / Answer

U2 = (½)•C•V

C = (2*U2) / V²

C = 2*2.77×1010 J / 102 V

toatl capacitor C = 5.54*10-12 F

part C.

Q is conserved in this case:

Q = C•V
Q = [5.54*10-12 ]•(10)
Q = 5.54*10-11 C



C = (ø)•A d...(completely air)
C = [8.85 ×10^(-12)]•(0.0025) (0.008)
C = 2.76 ×10-12 F
C = 2.76 pF

U_3 = (½)•C•V²
U_3 = (½)•C•(Q C)²
U_3 = (½)•Q² C
U_3 = (½)•[5.54*10-11]² 2.76 ×10-12
U_3 = 5.56*10-10 J

part D

Work = U = (5.56*10-10 J) (2.77×1010 J)

Work = 2.79*10-10 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote